آشنایی با 6 نوع لباس کار

آشنایی با 6 نوع لباس کار

جمعیت کارگران و کارکنان هر جامعه، از مهم‌ترین بخش‌ها در هر کشوری است. اهمیت این بخش به طوری مهم است که تغییر در جمعیت و یا عملکرد آنها می‌تواند باعث ایجاد آثار مخربی در جامعه باشد و عملا کشور را فلج کند. ایمنی کار و سلامت روحی و جسمی کارکنان و کارگران در هنگام کار یکی از مهم‌ترین بخش‌هایی است که باید به آن بسیار توجه کرد؛ چرا که کم‌توجهی به این بخش ممکن است جان کارکنان را در خطر اندازد.

تهیه لباسی ایمن و مناسب برای هر شغلی یکی از روش‌های بسیار تاثیرگذار در بالا بردن امنیت کاری است. در این مطلب از شرکت تولید پارچه گوهر‌بافت قصد داریم تا شما را با انواع لباس کار زنانه و مردانه آشنا کنیم و به شما در خرید لباس مناسب برای کار کمک کنیم. پس تا انتها این مطلب همراه گوهر‌بافت باشید. 

به چه لباسی، لباس کار گفته می‌شود؟ 

همانطور که در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم، لباس کار یکی از عوامل محافظتی برای کارکنان و کارگران در شغل‌ها و رشته‌های مختلف است که باعث افزایش امنیت، حفظ سلامت است. علاوه بر این می‌تواند عاملی در پیشرفت و افزایش سرعت در کار نیز باشد. 

قیمت لباس کار

لباس کار نوعی لباس یا پوشش است که بسته به عواملی مثل جنسیت، نوع شغل، آب و هوا و … تغییر پیدا می‌کند. لباس‌های کار را می‌توان به چند دسته مختلف تقسیم‌بندی کرد: 

جنس و الیاف مورد استفاده

یکی از ویژگی‌هایی که می‌توان لباس‌های کار را با استفاده از آن تقسیم‌بندی کرد، جنس الیاف است. لباس کار می‌تواند از جنس الیاف مختلف طبیعی، مصنوعی و یا ترکیبی به تولید برسد؛ قطعا تنوع جنس لباس‌های کار باعث تنوع در پارچه مورد استفاده برای تولید نیز می‌شود.

 شکل لباس

یکی دیگر از ویژگی‌هایی که با استفاده از آن می‌توانیم این نوع لباس را دسته‌بندی کنیم، شکل لباس‌های کار است. لباس‌های کار می‌توانند یک‌تکه، دوتکه و چندتکه باشند. لباس‌های یک‌تکه را به نام لباس سرهمی و یا یکسره نیز می‌شناسیم. در فرم ساده لباس‌های کار معمولا دو تکه شلوار با کاپشن یا شلوار با پیراهن یا بلوز به تولید می‌رسد. 

بر اساس کاربرد

یکی از ویژگی‌هایی که در تهیه لباس‌های کار بسیار اهمیت دارد، کاربرد این لباس‌ها است. هدف از تولید لباس کار، بالا بردن امنیت در کارکنان در مشاغل مختلف است؛ اما ممکن است برخی از شغل‌ها فعالیت‌های سخت‌تری داشته باشند و به همین دلیل بهتر است تا از پارچه‌هایی استفاده کنیم که ویژگی‌های مورد نیاز را پوشش دهد. برای مثال کسانی که در آزمایشگاه کار می‌کند، نیازمند به لباس‌ کاری هستند که در برابر مواد شیمیایی مختلف مقاوم باشد، این در حالی است که فردی که با پروژه‌های عمرانی سروکار دارد، نیازمند به لباس کار مقاومی است که به راحتی دچار پارگی، کشیدگی و … نشود

معرفی انواع لباس کار

همانطور که گفتیم، پارچه‌های مورد استفاده در لباس‌های کار می‌تواند از جنس الیاف و پارچه‌ها مختلفی به تولید برسد، اما نکته مهم این است که لباس‌های کار به طور کلی بر اساس سیستم مدیریت HSE به تولید می‌رسد. در ادامه این بخش قصد داریم به معرفی پرمصرف‌ترین لباس ‌های کار بپردازیم.

خرید لباس کار

لباس‌های کار نسوز و یا ضد آتش

برخی از مشاغل مثل آتش‌نشانی و کوره پزی غالبا مجبور به فعالیت در دمای بالا هستند. برای تهیه و دوخت این لباس‌ کار ها می‌توانید از پارچه‌های مختلفی استفاده کنید. اما به دلیل گرمای بالا در محیط کار بهتر است از پارچه‌هایی با الیاف طبیعی استفاده کنیم که تنفس استاندارد و جنس مناسبی دارند. خرید لباس کار نسوز برای کسانی که با گرما و آتش سرکار دارند، بهترین انتخاب است؛ زیرا این لباس‌‌ها از جنس آزبست تهیه شده و می‌تواند از جنس روکش‌های مختلفی مثل پارچه PVC، آلومینیوم سولفات و … باشد. 

لباس‌های کار در عایق حفاظتی

اگر قصد خرید لباس کار را دارید که مثل لباس‌های کار نسوز مقاوم در برابر گرما باشد، لباس‌های عایق حفاظتی می‌تواند انتخاب مناسبی برای شما باشد. لباس‌های کار عایق حفاظتی نیز یکی از لباس‌هایی است که برای مشاغل وابسته به کوره‌پزی بسیار مناسب است. این لباس نیز بهتر است مانند لباس‌های کار نسوز پوشش آلومینیومی داشته باشد. 

لباس‌های کار در صنایع نفت

همانطور که گفته شد، اگر قصد خرید لباس کار با جنس با کیفیت دارید، بهتر است از پارچه‌هایی استفاده کنید که از جنس الیاف طبیعی نظیر پنبه و پشم باشد. برای تهیه لباس‌های کار در صنعت نفت بهتر است پارچه‌ای را انتخاب کنید که بین 70 تا 75 درصد آن را الیاف طبیعی پوشش دهد. انتخاب پارچه‌ای از جنس الیاف طبیعی ویژگی‌هایی نظیر تهویه و تنفس استاندارد پارچه، بیشتر شدن طول عمر لباس و تهیه لباس در کیفیت دلخواه می‌شود. 

لباس‌های کار در صنایع عمران و فنی

اگر قیمت لباس کار برای شما مهم است، پارچه لباس کار برای کارهای عمرانی و صنایع فنی قیمت بیشتری نسبت به باقی لباس‌های کار دارند. در این نوع پارچه‌ها حدودا کمتر از سه چهارم پارچه از جنس پلی استر و باقی از جنس ویسکوز تهیه می‌شود. این لباس‌های کار بسیار مقاوم و مستحکم است و قیمت مناسبی دارد. 

لباس‌های کار در صنعت گاز

یکی از مشاغل بسیار حساس، مشاغل مربوط به صنعت گاز است. از آنجایی که کسانی که در صنایع گاز به فعالیت می‌پردازند همواره در خطر آسیب‌دیدگی ناشی از حریق هستند، بهترین لباس‌های کار برای این صنعت از 100 درصد از جنس الیاف طبیعی است. قیمت لباس کار در این صنعت به دلیل درصد بالای جنس الیاف بیشتر از سایر است. 

لباس‌عایق سرما

برای خرید لباس کار عایق سرما بهتر است از پارچه‌ای استفاده کنید که از جنس الیاف طبیعی تولید شده باشد و روکش لباس آن مانند لباس‌های کار نسوز از جنس PVC و سولفات آلومینیوم باشد. 

ویژگی‌های بهترین لباس برای کار

بارز‌ترین و مهم‌ترین ویژگی لباس کارهای مختلف حفظ امنیت و جان کارکنان و کارگران است، بنابراین باقی ویژگی‌ها بیشتر حول این محور می‌چرخد. جدا از برخی ویژگی‌های مهم و اثرگذار که برای تهیه هر پارچه یا منسوجاتی باید به آن توجه کنید، یکسری ویژگی‌ها مختص لباس‌های کار و پارچه آن است. پس اگر قصد دارید بهترین لباس را برای کار خود تهیه کنید، این بخش را تا انتها بخوانید.

اهمیت الیاف طبیعی

الیاف طبیعی نسبت به الیاف مصنوعی کیفیت و مرغوبیت بیشتری دارند و به همین دلیل به لباس ویژگی‌های مثبت مهمی مثل لطافت، تنفس استاندارد، ماندگاری و… می‌دهند. از آنجایی که درصد قابل توجهی از انواع لباس کار را الیاف طبیعی تشکیل می‌دهد، اگر بهترین لباس را برای کار می‌خواهید، باید به درصد الیاف طبیعی آن توجه کنید. 

قیمت لباس کار

یکی از ویژگی‌های لباس برای کار قیمت نسبتا مناسب در برابر جنس و مرغوبیت است. به دلیل تنوع جنس و پارچه مورد استفاده در تهیه لباس‌های کاری مختلف قیمت لباس کار در بازه‌ای تغییر می‌کند. 

نوع روکش

همانطور که در بخش قبلی به این موضوع اشاره کردیم، در برخی از لباس‌های کار از روکش‌های مختلف آلومینیومی مثل سولفات آلومینیوم و فسفات آلومینیوم و یا PVC استفاده می‌شود. 

بافت و تنفس صحیح و استاندارد

با توجه به اینکه الیاف طبیعی درصد بالایی از لباس برای کار را تشکیل می‌دهد و تنفس و تبادل هوا در این لباس‌ها نقش مهمی را ایفا می‌کند. علاوه بر این موارد با توجه به اینکه در تهیه لباس کار از پارچه‌های مرغوب و با‌کیفیت و استفاده می‌شود، در نهایت باعث ایجاد ویژگی‌های مثبتی نظیر مقاومت، استحکام، کیفیت و افزایش طول عمر پارچه می‌شود. 

علاوه بر این موارد تنوع رنگ، ویژگی‌های خاص و منحصر به فرد، استفاده از پارچه‌های باکیفیت با قیمت مناسب و … از ویژگی‌های دیگر این نوع از لباس‌ها است. 

معرفی سیستم مدیریت HSE

همانطور که در بخش‌های قبلی به آن اشاره شد، خصوصیات و وِیژگی‌های لباس کار بر اساس سیستم مدیریت HSE مشخص شده است. اگر بخواهیم این سیستم اچ اس ای را به طور کلی برای شما شرح دهیم باید گفت؛ این سیستم در تلاش است تا هنگام بروز حوادث مختلف به ویژه حوادث غیر‌مترقبه ایمنی کار را افزایش دهد. در ادامه به صورت مختصر به بررسی این سیستم می‌پردازیم: 

لباس‌ کار به دو نوع سرهمی یا یک‌تکه و دوتکه (شامل پیراهن/کاپشن و شلوار) است و بر اساس این سیستم روی لباس کار باید طبق استانداردها سه مورد رعایت شده باشد: 

 • نشانه و علائم حک شده بر روی لباس
 • کیفیت و مرغوبیت جنس لباس 
 • سمت فرد، نوع و رنگ لباس 
 1. لباس‌های کاری مورد استفاده در هر شغل و هر صنفی باید مناسب و اندازه فرد باشد و از پوشیدن لباس‌های گشاد و تنگ جلوگیری شود. 
 2. کسانی که در بخش‌هایی کار می‌کنند که به ماشین آلات نزدیک هستند، باید لباسی بدون پارگی و آسیب داشته باشند. بعلاوه نباید از ساعت،زیور آلات استفاده کنند. داشتن کلید در جیب نیز ممنوع است. 
 3. اگر کارکنان محیط کاری مستعد به احتراق و انفجار به فعالیت بپردازند، نباید از یقه نورگیر، زه و دسته عینکی استفاده کنند که از انواع سلونوئید ساخته شده است. همچنین استفاده از هرگونه مواد قابل اشتعال نیز اکیدا ممنوع است. 
 4. اگر کارگران در هنگام کار کردن مجبور باشند تا دائما آستین‌هایشان را بالا بزنند، باید از لباس‌هایی با آستین کوتاه استفاده کنند. 
 5. اگر محیط کار دارای آلودگی، گرد و غبار و مواد قابل اشتعال و.. باشد، لباس مورد استفاده کارکنان نباید جیب یا لبه داشته باشد، زیرا ممکن است این مواد مضر در لباس و چین و چروک‌های لباس باقی بماند. 
 6. در محیطی کاری که مواد خزنده و مضر وجود دارد، باید از لباس کاری استفاده کنیم که آب و گاز به آن نفوذ نکند و جنس پارچه متناسب با محیط کار باشد. 
 7. لباس‌های کار نسوز مخصوص محافظت در برابر آتش باید کلاه، دستکش و کفش به صورت سرهمی داشته باشد. 
 8. اگر محیط کار اسیدی  یا همراه با رادیواکتیو باشد، باید به صورت یکسره و بدون هی گونه منفذ یا سوراخی باشد. این لباس‌‌ها دارای کلاه مخصوص، کفش و دستکش‌هایی از غیر قابل نفوذ هستند. 
 9. لباس کار بارانی باید کلاهی از جنس پارچه ضد آب با آستری نخی داشته باشد، این نوع از لباس‌ها برای مناطق و محیط‌های معتدل مورد استفاده است. اما اگر قصد استفاده از این لباس‌ها برای محیط‌های سردسیر را دارید، بهتر است پارچه‌ ضد آب با آستری پشمی را انتخاب کنید. 

از آنجایی که طبق قانون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تمامی کارگاه‌ها باید مورد بازرسی قرار بگیرند، بهتر است برای صرفه جویی در وقت، رعایت قانون و حفظ جان کارگران موارد فنی و اختصاصی را رعایت کنید. 

قیمت لباس کار بر چه اساسی تعیین می‌شود؟

تعیین قیمت لباس کار نیز مثل تعیین قیمت هر محصول دیگری منوط به بررسی عوامل تغییردهنده است که در این بخش به صورت موردی آن‌ها را به شما معرفی خواهیم کرد:

 • نوع پارچه مصرف شده 
 • متراژ  پارچه 
 • درصد الیاف طبیعی مصرف شده در پارچه 
 • مقاومت و استحکام در برابر عوامل مختلف فیزیکی و شیمیایی 
 • ایرانی بودن یا خارجی بودن پارچه مورد استفاده
 • وجود یا عدم وجود پوشش روی لباس 
 • میزان تنفس و تبادل هوا 
 • مرغوبیت و کیفیت 
 • برند و کارخانه تولید پارچه و لباس
 • ویژگی‌های خاص

حرف آخر

اساسی‌ترین بخش در هر شغلی، حفظ امنیت کارگران و کارکنان آن شغل است. یکی از روش‌هایی که تا حد زیادی می‌تواند باعث بهبود و افزایش امنیت کار شود، استفاده از لباس‌های کار مناسب و استاندارد است. در این مطلب از شرکت تولید پارچه گوهر‌‌بافت تلاش کردیم تا شما را با سیر تا پیاز لباس کار آشنا کنیم. بنابراین اگر قصد تهیه پارچه لباس برای کار یا هر پارچه دیگری را دارید می‌توانید با استفاده از راه‌های ارتباطی با کارشناسان ما در واحد فروش تماس بگیرید و با بهترین  لباس را برای کار خود را تهیه کنید. 

شرکت گوهر‌بافت با سابقه 40 سال تجربه در قطب نساجی کشور است و به تولید انواع پارچه‌ها با بالاترین کیفیت می‌پردازد. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید به صفحات ما در شبکه‌های مجازی سر بزنید.

5/5 (2 نظر)

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

goharbaft logo

پشتیبانی گوهربافت

پاسخگویی تلفنی از ۹ تا ۱۹