نخ فلامنت یا فیلامنت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

نخ فلامنت یا فیلامنت چیست و چه ویژگی‌هایی دارد؟

نخ در واقع همان رشته‌های نازک و بلند است که از جنس الیاف مصنوعی و طبیعی و برای دوخت پارچه استفاده می‌شود. نخ‌ها مهم‌ترین جز در تولید پارچه‌های مختلف هستند که وابسته به ویژگی‌های مختلفشان مورد استفاده قرار می‌گیرند. گاهی برای تولید یک پارچه می‌توان از یک نوع نخ، پارچه‌ای خالص تولید کرد یا چند نوع نخ مختلف را با درصدهای متفاوت ترکیب و از آن برای تهیه پارچه استفاده کرد. برای تولید پارچه‌ها از نخ‌های متنوعی مثل نخ پنبه، نخ پشمی، نخ پلی‌استر، نخ فلامنت، نخ نایلون، نخ اکریلیک و… استفاده می‌شود. نخ‌ها از لحاظ نحوه تولید به طور کلی به دو دسته نخ فلامنت و نخ ریسیده تقسیم می‌شوند. 

در ادامه سعی داریم به بررسی نخ فیلامنت یا نخ فلامنت، ویژگی‌ها، کاربردها، کارخانه‌های تولید کننده و قیمت این نخ بپردازیم و شما را در خرید این مدل از نخ‌ها با بهترین کیفیت و مناسب‌ترین قیمت همراهی کنیم. 

نخ فلامنت یا فیلامنت چیست؟

همانطور که در ابتدا اشاره کردیم نخ‌های از لحاظ چند ویژگی به انواع مختلفی دسته بندی می‌شوند که در ادامه به دو دسته‌بندی مهم آن اشاره می‌کنیم: 

از لحاظ جنس الیاف

نخ‌ها از این نظر به 3 دسته الیاف طبیعی، الیاف مصنوعی و الیاف مخلوط طبقه‌بندی می‌شوند. 

از لحاظ شیوه تولید

به طور‌کلی از نظر شیوه تولید نیز به دو دسته نخ فیلامنت و نخ ریسیده تقسیم بندی می‌شوند. 

این نخ از پرکاربردترین نخ‌های مصرفی است که با نام فلامنت یا BCF هم شناخته شده است. شاید بتوان گفت که از مهم‌ترین ویژگی‌های این نخ حجم بالای نخ و حجیم بودن الیاف آن است. این نخ از دسته نخ‌های نازک و بلند است که نرمی و لطافت و نرمی بسیار ویژه‌‌ای دارد. این نخ در اثر گذراندن مراحل مختلف شیمیایی از داخل رشته ساز عبور می‌کند و طی فرآیندی بنام ذوب‌ریسی ساخته می‌شود. این نخ می‌تواند به صورت بافته شده یا بدون بافت باشد و به شکل موازی در کنار هم قرار بگیرند.

نخ فیلامنت

نخ فلامنت بسیار پرکاربرد و مناسب برای تولید انواع پارچه‌ها، فرش‌های ماشینی، روفرشی و… هستند. 

اگر الیاف ابریشمی را که از جنس الیاف طبیعی است را در نظر نگیریم، الیاف این نخ را می‌توان جزو الیاف مصنوعی در نظر گرفت. 

انواع نخ فلامنت

این نخ را می‌توان از چندین نظر دسته بندی کرد: 

بررسی انواع این نخ در انواع مختلفی تقسیم‌بندی می‌شوند مثل کددار، الوان یا رنگی و… تولید می‌شود. 

این نخ‌ها نیز می‌تواند از نظر تعداد به دو صورت نخ تک فیلامنتی یا مونو فیلامنتی و یا نخ چند فیلامنتی یا مولتی فیلامنتی تقسیم کرد. 

  • نخ‌های مونو فیلامنتی: از یک الیاف فیلامنت استفاده می‌شود. این الیاف مصرفی نسبتا ضخیم هستند. برای مثال الیاف مونو فیلامنتی می‌توان به نخ‌های متالیک، نخ‌های فاقد خاصیت ارتجاعی، نخ‌های ماهیگیری، نخ‌های شفاف کوک، ابریشم و… اشاره کرد. 
  • نخ‌ها مولتی فیلامنتی: به نخ‌هایی گفته می‌شود که از چندین عدد الیاف فیلامنت در تهیه آن استفاده می‌شود. 

بررسی ویژگی‌های نخ فیلامنت

  • نمره نخ: نمره نخ یکی از ویژگی‌هایی است که وابسته به عوامل مختلفی مثل کارخانه تولید کننده، ماشین آلات مصرفی و… . نمره نخ به دو صورت دنیر و تکس بیان می‌شود که در نخ فیلامنت ایرانی دنیر کاربردی استو نمره تکس در هر 1000 متر، 150 است یعنی هر 1000 متر نخ 150 گرم وزن را دارا می‌باشد. نمره دنیر این نخ نیز به ازای هر 9000 متر نخ تولید بیان می‌شود و این نوع نخ وزن بین 600 تا 3000 دنیر را دارد. بهترین دنیر در این نخ، دنیر 1500 فیلامنت است که کاربرد بسیار زیادی دارد. 
  • نرمی و لطافت: یکی از ویژگی‌های نخ‌های فیلامنت، نرمی و لطافت آن است. نرمی و لطافت نخ فلامنت را می‌توان شاخصه مهمی برای میزان کیفیت این نخ دانست. 
  • استحکام و مقاومت: این نخ دارای استحکام و مقاومت قابل توجهی است و یکی از شاخصه‌های نخ با کیفیت همین استحکام و مقاوم بودن آن است. 
  • راحتی و مناسب بودن پوشش: پوشش‌ها و یا پارچه‌هایی که با استفاده از این الیاف تولید می‌شوند، نرمی و لطافتی مثل پارچه ساتن را ایجاد می‌کند که حس خوب و راحتی را به ارمغان بیاورد. 
  • رنگ‌پذیری راحت: الیاف این پارچه رنگ پذیری مناسبی را دارا هستند و پارچه‌ها و منسوجات تولیدی از این نخ را می‌توان در رنگ‌ها و طرح‌های مختلفی تولید کرد. 
  • زیر دست مناسب: الیاف این نخ به خصوص الیاف پلی‌استر دارای زیر‌دست نرم، لطیف و مطلوبی را ایجاد می‌کند. 

کاربرد نخ فلامنت

این نخ به صورت خالص یا ترکیبی از دو یا چند الیاف و نخ های دیگر به صورت‌های مختلف در تهیه پارچه‌های مختلف، فرش‌های ماشینی و … استفاده می‌شود. 

از الیاف فیلامنتی در تهیه پرده، کالای خواب، روتختی، روبالشتی، پرده، دکوراسیون منزل، نخ کاموا، کفپوش، زیراندازها، فیلتر، رومبلی، خامه فرش، موکت، گلیم، پارچه ملحفه هتلی، البسه و پوشاک زنانه، لباس ورزشی، لباس کار و… کاربرد دارد.

با بررسی بازار و دقیق‌تر شدن روی قیمت نخ فلامنت متوجه می‌شویم که قیمت این نخ همانطور که گفتیم در بازه‌ای متغیر بوده و دارای یک محدوده قیمتی متوسط است. 

قیمت نخ فیلامنت

این نخ نیز مثل سایر منسوجات یا پارچه‌ها وابسته به عواملی، قیمت متغیری دارد. این نخ وابسته به عواملی مثل رنگ، برند یا کارخانه تولید کننده، ویژگی‌های مختلف، نمره نخ، تعداد فیلامنت، الیاف طبیعی یا مصنوعی، جنس الیاف، کیفیت نخ فلامنت، وارداتی بودن، داخلی بودن یا خارجی بودن الیاف، استاندارد‌ها، خرید به صورت عمده، نرمی و لطافت، شاخصه‌های مثبت یا شاخصه‌های منفی و عوامل دیگری متغیر است. 

کارخانه ها و برندهای مختلف تولید کننده نخ فلامنت

نخ فیلامنت در کشور ما تولید قابل توجهی دارد و در بیشتر استان‌های کشور به ویژه در استان اصفهان، قطب نساجی کشور تولید ویژه‌ای دارد.

پارچه فیلامنت در استان‌های مختلف به منظور تولیدات مختلف ایجاد می‌شود. در شهر اصفهان برای تولید محصولات مختلف که مهم‌ترین آنها جاجیم است.همچنین در شهر اصفهان و در شهرهای مختلف مثل تهران، تبریز، مشهد، رشت، قم و…. از نخ فیلامنت برای تولید زیر‌مبل دوزی، دور‌دوزی، روکش بافی، فیلتراسیون بافی نیز استفاده می‌شود. 

سخن پایانی

الیاف نخ فیلامنت از بهترین و مناسب‌ترین الیاف است و همانطور که در ابتدا گفته شد این الیاف کاربردهای فراوانی در تولید منسوجات و پارچه‌ها دارد. این نخ در تولیدی‌ها، شرکت‌های نساجی بسیار زیادی در داخل و خارج از کشور مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

شما می‌توانید با استفاده از راههای ارتباطی مختلف و همچنین با استفاده از شماره تماس با کارشناسان و مشاوران ما در بخش فروش در شرکت گوهر‌بافت نقش جهان ارتباط بگیرید و بهترین و با‌کیفیت‌ترین نخ فیلامنت و پارچه‌های مرتبط با ان را با مناسب‌ترین قیمت تهیه کنید.

5/5 (1 نظر)

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

goharbaft logo

پشتیبانی گوهربافت

پاسخگویی تلفنی از ۹ تا ۱۹