16 ویژگی جالب نخ ویسکوز که باید بدانید!

16 ویژگی جالب نخ ویسکوز که باید بدانید!

برای تهیه پارچه از الیاف‌ها و نخ‌های متنوع مصنوعی و طبیعی استفاده می‌شود. الیافی مثل پنبه، فلامنت، پلی‌استر، پشم و… . در این نوشته سعی داریم که به یکی از الیاف پرمصرف و نام‌آشنای صنعت نساجی یعنی نخ ویسکوز بپردازیم. 

نخ ویسکوز چیست؟

همانطور که در ابتدا گفته‌ شد، الیاف مصرفی در تولید پارچه‌ها یا به صورت طبیعی و یا به صورت مصنوعی تولید می‌شوند. نخ ویسکوز در دسته الیاف مصنوعی و نیمه مصنوعی قرار می‌گیرد. استفاده از این نخ در تهیه پارچه باعث ایجاد گرما می‌شود، چرا که این الیاف هادی گرما هستند، همچین این الیاف باعث ایجاد نرمی و لطافت فراوان می‌شود. نکته مهم این است که الیاف این نخ از ابریشم طبیعی خنک‌تر است.

الیاف ویسکوز یا ریون از الیاف طبیعی و گیاهی هستند که منشا سلولزی دارند و از چوب گیاهان و درختان تامین می‌شود و این مواد را به صورت خمیری و نهایتا آن را به صورت الیاف مصنوعی تهیه می‌کنند. 

نکته جالب درباره نخ ویسکوز این است که با اینکه این الیاف منشا طبیعی دارد و از درختان تامین می‌شود اما به دلیل اینکه طی فرآیند‌هایی و به دست انسان ساخته می‌شود، در زمره الیاف نیمه مصنوعی و مصنوعی قرار می‌گیرد. 

تاریخچه تولید نخ ویسکوز

نخ ویسکوز اولین بار در سال 1892 به ثبت رسید، اما این الیاف به دلیل مقاومت و استحکام کمی که داشت نتوانست سریعا جایگاه خود را در بازار پیدا کند و مدتی زیادی طول کشید تا به الیاف تجاری تبدیل شود. 

نحوه تولید این نخ

نخ ویسکوز به دلیل اینکه دارای پایه طبیعی و گیاهی است جزو الیاف مناسب و خوب قرار می‌گیرد. در هنگام تولید این نخ از چوب درختان مختلف، کاه و کلش گندم، تفاله نیشکر، کاه برنج و مواردی از این دست استفاده می‌شود.

ویسکوز

در هنگام تولید این نخ، این الیاف طبیعی با طی کردن مراحل و اضافه کردن مواد مخصوصی به حالت خمیری تبدیل و پس از آن بعد از عبور کردن از رشته سازها و استخر نهایتا به الیاف ویسکوز تبدیل خواهند شد. 

کاربردهای نخ ویسکوز

نخ ویسکوز که با نام ریون معروفتر است به دلیل ویژگی‌های فراوانی و مهمی که دارد، به صورت ترکیب با الیاف دیگر یا به صورت خالص در تهیه پارچه‌های مختلف نقش مهمی دارد؛ مثلا در تهیه پارچه ریون و یا پارچه‌های دیگر از الیاف ویسکوز استفاده می‌شود. همچنین از این پارچه‌ها در تهیه لوازم مختلف مثل لباس‌ها و پوشاک زنانه و مردانه، رومیزی، ملحفه، بلوز، پیراهن، آستری، لباس زیر، منسوجات مختلف مثل منسوجات صنعتی، منسوجات بی‌بافت، لباس و پوشاک ورزشی، جیر مصنوعی، کالای خواب، لباس خواب، مصارف خانگی و… کاربرد دارد. 

ویژگی‌های نخ ویسکوز 

 • این الیاف پایه طبیعی و سلولزی دارد 
 • مقاومت بالا در برابر انواع مواد شیمیایی قلیایی یا بازی 
 • سطح درخشان دارد (مخصوصا نسبت به پنبه) 
 • تنفس مناسب و بالای پارچه
 • از الیاف تجاری در بازار جهانی هستند
 • مقاومت کششی بالایی دارد 
 • ثبات رنگی بالایی دارند و در طولانی‌مدت رنگ را در الیاف خودش حفظ می‌کند
 • پرکاربرد در کارهای مختلفی مثل تریکوبافی و قلاب‌بافی 
 • جذب رطوبت بسیار بالا و بیشتر از پنبه 
 • مقاومت بسیار مناسب در برابر پرز‌ دادن و یا همان تل‌تل شدن 
 • خاصیت ارتجاعی کمتری نسبت به پنبه 
 • خاصیت چروک شدن دارد و راحت چروک می‌شود 
 • راحتی مناسبی دارد
 • این نخ از دسته نخ‌های ضد حساسیت است و برای هر نوع پوستی مناسب است
 • در ایجاد خاصیت الکتریسته ساکن بسیار ضعیف است
 • طول الیاف نسبتا کوتاه‌تری دارد 

الیاف ویسکوز

نخ ویسکوز تنها به صورت خالص به کار نمی‌رود، بلکه برای استفاده از این الیاف می‌توان آن را با درصد ترکیب‌های مختلف با الیاف دیگر مثل الیاف پلی‌استر، پنبه، ابریشم، پشم، فلامنت و…  ترکیب کرد. در تهیه پارچه از الیاف ویسکوز می‌توان با روش‌های مختلفی از آن ویسکوز چین‌دار نیز تهیه کرد. 

مراقبت از الیاف ویسکوز

برای شستن پارچه‌ها و منسوجات حاوی الیاف ویسکوز، باید این نوع پارچه‌ها در دمای استاندارد و مناسب و با آب شست؛ بعلاوه نباید این الیاف را در برابر نور مستقیم خورشید قرار داد چرا که در بلندمدت و به مرور الیاف تغییر رنگ می‌دهند و درخشندگی خود را از دست می‌دهند. 

قیمت نخ ویسکوز

این نخ از دسته الیافی است که وابسته به عوامل مختلف قیمت آن تغییر می‌کند. الیاف ویسکوز با سیستم ریسندگی اپن و رینگ در نمره نخ‌های مختلفی تولید می‌شود.

این نخ به دلیل کاربرد فراوان در تولید پارچه‌های مختلف و منسوجات دیگر، در داخل و خارج از ایران در کارخانه‌های مختلف به تولید می‌رسد. از کشورهای مهم تولیدکننده نخ ویسکوز می‌توان به هند، چین و اندونزی اشاره کرد. 

ما در شرکت گوهر بافت نقش جهان این آمادگی را داریم تا انواع مختلف پارچه را  با توجه به نیاز و سفارش شما تولید کرده تا نیازهای کارگاه شما را برآورده سازیم. کافی است با ما تماس بگیرید تا خریدی راحت و مستقیم از تولیدکننده داشته باشید.

3/5 (1 نظر)

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

goharbaft logo

پشتیبانی گوهربافت

پاسخگویی تلفنی از ۹ تا ۱۹