تمام پارچه‌هایی که می‌توانید با آنها یک پیراهن زیبا بدوزید!

تمام پارچه‌هایی که می‌توانید با آنها یک پیراهن زیبا بدوزید!

یکی از پارچه‌های پرفروش، پررونق و محبوب بازار پارچه پیراهنی است. همانطور که از اسم این پارچه مشخص است، این پارچه بیشتر در تولید پیراهن‌ اعم از پیراهن‌های مردانه و زنانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، ولی این پارچه علاوه بر پیراهن، کاربردهای دیگری نیز دارد.

این پارچه ویژگی‌های زیادی دارد که وجود این ویژگی‌ها تاثیر بسزایی روی رونق این پارچه دارد. در این نوشته قصد داریم شما را راهنمایی کنیم تا بتوانید مناسب‌ترین پارچه پیراهنی را انتخاب کنید و شما را با ویژگی‌ها و قیمت پارچه پیراهنی آشنا می‌کنیم.

اندکی درباره پارچه پیراهنی

پارچه پیراهنی بیشتر برای تولید پیراهن‌های زنانه یا مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد، اما همانطور که می‌دانید و بخصوص در کشور ما آقایان بیشتر از پیراهن استفاده می‌کنند و در بازار هدف این پارچه آقایان بیشتر قرار دارند؛ چرا‌ که پیراهن همواره مورد نیاز و استفاده آقایان بوده است. 

پارچه پیراهنی از جنس الیاف تار و پودی یا تخت‌بافت است که به سه صورت الیاف طبیعی، الیاف مصنوعی یا ترکیبی از الیافی طبیعی و مصنوعی تولید می‌شود.

قیمت پارچه پیراهنی

پارچه پیراهنی اغلب در عرض مختلف و به دو صورت ساده یا طرح‌دار تولید می‌شود. وقتی از پارچه پیراهنی صحبت می‌کنیم، در واقع محدوه متنوعی از پارچه‌ها مثل پارچه تترون، پارچه پنبه‌ای، پارچه کتان و… را در بر می‌گیرد که در ادامه به انواع آن می‌پردازیم. 

آشنایی با انواع پارچه پیراهنی مردانه

پارچه پیراهن مردانه یک‌ سری ویژگی اعم از تنفس استاندارد پارچه و عبور هوا، استقامت و مقاومت بالا در برابر چروک شدن، مقاومت در‌ برابر مواد شوینده، حفظ ثبات رنگی، تنوع رنگی و… را دارد. به دلیل تعدد پارچه‌های مورد استفاده در تهیه پیراهن‌های مردانه، ممکن است برخی از انواع آن از قلم بی‌افتد. 

پارچه تترون پیراهنی

یکی از انواع پارچه تترون، پارچه پیراهنی تترون است که در تولید پیراهن‌های زنانه و مردانه مورد استفاده قرار می‌گیرد. پارچه پیراهنی تترون ویژگی‌های متعددی دارد، اما بارزترین ویژگی آن بافت نرم و منعطف این پارچه است. همچنین یکی از شاخصه‌های منفی که این پارچه دارد، بدن‌نما بودن آن است. بعلاوه عیب بزرگ پارچه‌های خانواده تترون، آبرفت آنهاست. 

این پارچه از جنس الیاف طبیعی یا از جنس الیاف مصنوعی است، ولی غالبا کارخانه‌های نساجی تلاش می‌کنند که این پارچه پیراهنی را بیشتر از جنس الیاف پنبه تولید کنند. 

پارچه تترون، پارچه‌ای در عرض‌های 150 و 190 سانتی‌متری است و در گرماژهای مختلف و رنگ‌های متنوع تولید می‌شود. 

این پارچه خنک، سبک،  ضد‌حساسیت و مقاوم به چروکیدگی است و مختص پوست خاصی نیست و برای هر نوع پوستی مناسب است. 

یکی از ویژگی‌های مورد توجه این پارچه پیراهنی، همیشه به‌ روز بودن و از مد نیفتادن است. پارچه تترون مقاومت بالایی در برابر مواد شوینده مختلف دارد و شاید بتوان گفت پارچه تترون بهترین پارچه برای تولید پیراهن‌های مردانه باشد.

پارچه تترون به دو صورت ساده و طرح‌دار تولید می‌شود؛

  • پارچه تترون پیراهنی ساده: این پارچه در رنگ‌های متنوعی تولید می‌شود و در یک سری رنگ‌ها مثل سفید، مشکی و آبی بیشتر تولید می‌شود. 
  • پارچه تترون پیراهنی طرح‌دار: شامل پارچه پیراهنی چهارخانه، راه‌راه و پاپی می‌باشد. 
  • پارچه تترون پیراهنی کشی: از جنس الیاف مصنوعی است؛ این الیاف، الیاف اسپاندکس با نخ لاکراه نام دارند و عامل ایجاد یک خاصیت کششی در پارچه می‌شوند. این پارچه در کشور ما تولیدات فراوانی دارد و غالبا در تمام کارخانه‌های نساجی تولید می‌شود. 

از انواع دیگر پارچه تترون که در تولید پیراهن‌های مردانه استفاده می‌شود، می‌توان به تترون فلورا و تترون ژاپن Euro tex اشاره کرد. 

پارچه جناغی

پارچه جناغی یکی از پارچه‌های مورد استفاده در تولید پیراهن و بخصوص پیراهن‌های مردانه است. پارچه پیراهنی جناغی خود در انواعی مثل دنیم، پارچه جناغی مایکروبراشت گاباردین تولید می‌شود که بطور مثال پارچه دنیم در تولید پوشاک شبیه به جین‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نوع بافت این پارچه برجسته و اریبی است و از جنس الیاف عمودی پاچه تار ساخته می‌شود. 

پارچه جناغی بسیار شیک و آراسته روی تن می‌نشیند و بسیار خوش‌فرم است که شاید بتوان گفت مهم‌ترین و بارزترین و ویژگی این پارچه پیراهنی به شمار می‌رود. پارچه جناغی در رده پارچه‌های مستحکم و بادوام دسته بندی می‌شود، بعلاوه که این پارچه ویژگی‌های متعدد و قابل توجه دیگری مثل آراستگی، مقاوم بالا در برابر آسیب دیدن و پاره شده، مقاومت در برابر چروکیده شده و… دارد. 

پارچه جناغی از جنس پنبه است و برای تولید پیراهن‌های خوش‌فرم و رسمی و شیک بکار می‌رود. 

پارچه دنیم

نوعی از پارچه جناغی است و جزو پارچه‌های سنگین به‌شمار می‌رود. پارچه دنیم را غالبا با پارچه جین اشتباه می‌گیرند و در تولید لباس‌های شبه جین از آن استفاده می‌شود. 

از این پارچه پیراهنی در تولید لباس، دکوراسیون منزل مثل پارچه مبلی و… استفاده می‌شود. 

پارچه فلانل

پارچه فلانل جزو پارچه‌های ضخیم است و علاوه بر این‎‌ نرم است که این دو ویژگی نشان‌دهنده‌ی مناسب بودن این پارچه برای تولید پوشاکی است که در فصول سرد سال یعنی پاییز و زمستان بکار می‌رود. 

جنس پارچه پیراهنی فلانل از پارچه، نخ و پشم بهم تابیده است اما امروزه بیشتر از الیاف مصنوعی در تولید این پارچه استفاده می‌شود.

پارچه فلانل علاوه بر گرمی و نرم بودن، بسیار آراسته روی تن می‌نشیند و راحت است. پارچه فلانل در انواع مختلف و متعددی مثل فلانت، فلانل پوشک، سیلون، بیبی فلانل، فلانل گیاهی و فلانل کتان تولید می‌شود. 

از پارچه فلانل علاوه بر تولید پیراهن مردانه در تولید پوشاک و لباس‌های متعدد دیگری مثل کت و شلوار‌های مردانه و زنانه،  شومیز، مانتو، کهنه یا پوشک نوزاد، کیف، روتختی، کمربند و… استفاده می‌شود. 

برای جلوگیری از آبرفت و افزایش طول عمر پارچه فلانل بهتر است که این پارچه را در سایه خشک کنید، با دست بشویید و در هنگام اتو کردن از دمای متوسط و نرمال استفاده کنید که این کار باعث می‌شود که بهتر حفظ شود و از آب‌ رفتگی آن جلوگیری شود. 

پارچه ملانژ

یکی از زیباترین و برو‌زترین پارچه‌ها، پارچه ملانژ است. این پارچه بسیار پرکاربرد و متنوع است. پارچه ملانژ جزو پارچه‌های لوکس است و غالبا با کت و شلوار و تیپ‌های رسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

این پارچه از جنس پنبه است و بطور کلی از نخ‌های ملانژ تهیه می‌شود، وجود پنبه در این پارچه پیراهنی باعث ایجاد خاصیت نرمی و لطافت قابل توجهی در این پارچه شده است. 

پارچه ملانژ از ترکیب الیاف نخ مصنوعی و الیاف نخ طبیعی است و در هنگام رنگرزی که پس از بافت دو نخ به همدیگر صورت می‌گیرد، الیاف نخ مصنوعی رنگ کمتری به خود می‌گیرد و الیاف نخ نهایی که تولید می‌شود، دو رنگ و اصطلاحا تیره و روشن می‌شود. 

پارچه ملانژ انواع مختلفی مثل دورس ملانژ، ملانژ کجراه، ویسکوز ملانژ با لاکرا، ملانژ دورس و… دارد. 

پارچه ملانژ بیشتر دو تولید پیراهن‌های گرم و همچنین پوشاک گرم است و در پوشاک ورزشی نیز کاربرد دارد.  

پارچه ژاکارد

پارچه ژاکارد از جنس الیاف ابریشم و پلی استر است و جنس کمی خشک و آهاردار دارد. این پارچه پیراهنی در بین آقایان به دلیلی ویژگی‌های قابل توجهی که دارد، بسیار محبوب است. ویژگی‌هایی مثل استحکام و مقاومت بالا، تنوع رنگی، طرح‌دار بودن، کیفیت بالای نخ و الیاف، خاصیت کششی، مقاومت در برابر چروکیدگی و… را نام برد.

قیمت پارچه پیراهنی

پارچه ژاکارد به صورت طرح‌دار و در طرح‌ها و رنگ‌های مختلف تولید می‌شود. این پارچه به دلیل مرغوبیت بالای الیاف و نخ‌های مصرفی آن در هنگام تولید قیمت بالایی دارد و گران است. 

پارچه ژاکارد علاوه بر تولید پیراهن‌های مردانه، کاربرد‌های متنوع دیگری مثل استفاده در دکوراسیون دارد. 

پارچه پوپلین

پارچه پوپلین در انواع متنوعی مثل پلی‌استر، پنبه، ابریشم و… و در رنگ‌ها و طرح‌های متنوعی تولید می‌شود. 

ویژگی‌های متعدد این پارچه پیراهنی مثل نرمی، سبکی، لطافت مناسب، تنوع رنگی، کارکرد بالا، طول عمر بالا و ماندگاری، جنس لخت پارچه، جریان هوای استاندارد پارچه و… این پارچه را به یکی از پارچه‌های به‌ شدت مناسب برای فصل گرم و به‌ ویژه تابستان کرده‌ است. 

از این پارچه علاوه بر تولید پیراهن‌های مردانه در تولید شومیز، زیر‌کت، لباس‌های ورزشی، رومیزی، لباس کار و… استفاده می‌شود. 

پارچه پوپلین هم در وز‌ن‌های سبک و هم در وزن‌های سنگین تولید می‌شود، ولی بطور کلی در رده پارچه‎‌های نازک دسته‌بندی می‌شود. 

این پارچه پیراهنی در‌ برابر چروک شدن مقاومت ویژه‌ای از خود نشان نمی‌دهد و برای رفع حدودی این مشکل می‌توان از پوپلین‌های سنگین‌تر استفاده کرد؛ استفاده از پارچه‌های پوپلین سنگین‌تر باعث بروز ویژگی مقاومت در برابر آب نیز خواهد‌ شد. 

پارچه پوپلین پارچه‎‌ای است که به‌راحتی دوخته می‌شود و برای خیاطان تازه‌‌کار انتخاب مناسبی بشمار می‌رود.

پارچه برود کلوز یکی دیگر از پارچه‌های مورد استفاده در پیراهن‌های مردانه است که شباهت زیادی با پارچه پوپلین دارد، ولی نسبت به پوپلین بافت منسجم‌تر و یک‌‌دست‌تری دارد و پس از پوشیدن آراستگی ظاهر بهتری ایجاد می‌کند. 

پارچه ماهوت

پارچه ماهوت یکی از پارچه‌های مناسب برای تولید پیراهن‌های مردانه بشمار می‌رود. این پارچه پیراهنی از جنس الیاف پشمی (پشم شتر) بافته شده نمدی شکل گرفته است. این پارچه خیلی در تولید لباس مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و بیشتر برای کاربرد‌های دیگر تولید می‌شود. پارچه ماهوت را می‌توان به هر رنگی تولید کرد ولی غالبا به رنگ سبز تولید می‌شود. 

در قدیم از پارچه ماهوت برای روکش‌کردن در و پوشاندن در‌ها استفاده می‌کردند، ولی امروزه علاوه بر استفاده در پیراهن‌های مردانه بیشتر برای پوشش روی میزهای بازی مثل میز بیلیارد یا میز مطالعه، لباس‌های زنانه، پارچه محراب و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

پارچه ماهوت در رده یکی از گران‌ترین پارچه‌‌ها است که امروزه  برای تولید پارچه‌های ماهوت با قیمت کمتر و ارزان‌تر از الیاف پنبه یا حتی الیاف مصنوعی استفاده می‌شود. پارچه‌های ماهوت ارزان هرچند که مثل پارچه‌‌های اصلی نیستند، اما شباهت‌ها و ویژگی‌های یکسان زیادی دارند و با توجه به قیمتی که دارند بسیار مناسب هستند. 

پارچه ماهوت هم مثل برخی از پارچه‌ها دارای انواعی مثل ماهوت پنبه‌ای، ماهوت پشمی، ماهوت مصنوعی و… است. 

از ویژگی‌های قابل توجه پارچه ماهوت می‌توان به مقاومت در برابر رطوبت، داشتن پرز و حفظ گرما اشاره کرد. 

پارچه آکسفورد

همانطور که از نام این پارچه مشخص است، منشا آن به دانشگاه آکسفورد برمی‌گردد و براساس پیراهن‌های کلاسیکی که دانشجویان آکسفورد می‌پوشیدند، نامگذاری شد. این پارچه پیراهنی بسیار نرم و راحت است و بیشتر در رنگ سفید تولید می‌شود و در حال حاضر برای تولید پارچه آکسفورد در کارخانه‌های نساجی از الیاف پلی‌استر و ریون استفاده می‌شود.

جنس و بافت پارچه و یقه لباس  پیراهن‌های دوخته شده با این پارچه را از سایر پارچه‌ها جدا می‌کند. پارچه آکسفورد نیز مانند سایر پارچه‌ها در انواع مختلفی تولید می‌شود.

از این پارچه می‌توان علاوه بر تولید پیراهن‌های کلاسیک مردانه در پوشش دیوار‌ها و یا جایگزینی برای رنگ‌آمیزی منزل استفاده کرد. 

این پارچه بافت ضخیمی و ریزی دارد و بسیار راحت است که  ظاهر زیبایی به پارچه می‌دهد؛ همچنین  پارچه آکسفورد در طرح‌ها و رنگ‌های مختلفی تولید می‌شود.

انواع پارچه‌های پیراهن زنانه

پیراهن‌های زنانه نسبت به پیراهن‌های مردانه به دلیل فروش کمتر، تولید کمی نیز دارد. در ادامه به اختصار به انواع پارچه‌های مورد استفاده در تولید پیراهن‌های زنانه می‌پردازیم. 

پارچه کتان

پارچه کتان از جنس الیاف کتان است؛ پارچه کتان یکی از مقاوم‌ترین پارچه‎‌ها است که از الیاف طبیعی و گیاهی تولید می‌شود. این پارچه پیراهنی ویژگی‌های قابل توجهی دارد که در زمره بهترین پارچه‌ها دسته بندی می‌شود. ویژگی‌هایی مثل تنفس مناسب پارچه، درصد پنبه بالا، مقاومت بالا در برابر شستشو و مواد شوینده، انعطاف، وزن مناسب پارچه، مرغوبیت و کیفیت پارچه، ظرافت، زیبایی، براق بودن پارچه و… را نام برد.

پارچه کتان کاربرد‌های زیادی دارد و برای تهیه لباس و پوشاک بسیار مناسب است، این پارچه انواع متنوعی مثل پارچه مانتویی، کتان لباسی و… دارد. 

پارچه تترون

پارچه تترون یکی از مناسب‌ترین پارچه‌ها برای تولید پیراهن است. در این مقاله راجع به پارچه تترون پیراهنی توضیحاتی کاملی دادیم که می توانید مطالعه کنید. از پارچه تترون و انواع آن برای تولید پیراهن زنانه و مردانه استفاده می‌شود. 

پارچه پنبه‌ای

پارچه پنبه‌ای نیز مثل پارچه کتان یک پارچه با الیاف طبیعی است که از جنس الیاف پنبه است. این پارچه علاوه بر تولید پیراهن در تولید پوشاک دیگری مثل تیشرت، لباس‌های زنانه و همچنین در تولید حوله، پتو و کالای خواب، دامن، شلوار جین، جوراب و… کاربرد دارد. 

پارچه پنبه ‌ای به‌ دلیل وجود الیاف پنبه در آن بسیار خنک و نرم است و همچنین تنفس پارچه بسیار بالاست و از این رو می‌توان در تولید لباس‌های ورزشی نیز استفاده کرد.

پارچه پنبه‌ای در برابر رطوبت مقاومت بالایی دارد و حساس به کرکی‌شدن است. این پارچه برای تولید پوشاک مناطقی با اقلیم گرم مورد استفاده قرار می‌گیرد، همچنین برای تولید لباس‌های فصول گرم مثل تابستان نیز مناسب است. می‌توان گفت که قیمت پارچه‌ پیراهنی پنبه‌ای مناسب و ارزان است

پارچه پنبه‌ای به دلیل ویژگی‌های متعدد و قیمت مناسب خود بسیار محبوب و پرطرفدار است. 

پارچه فیلامنت

پارچه فیلامنت می‌تواند از جنس الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی باشد؛ برخی فیلامنت‌ها منشا گیاهی و برخی منشا حیوانی دارند. 

پارچه‌های فیلامنت نظیر پارچه پیراهن نخی زنانه جنس نرم و لطیفی دارند و احساس راحتی را به ارمغان می‌آورد؛ از خواص این پارچه می‌توان خاصیت ارتجاعی مناسب، مقاوم در برابر پرز و سایش، مقاومت در برابر شستشو و مواد شوینده را نام برد. 

پارچه فیلامنت تن‌خور آراسته و شیکی دارد و علاوه بر پیراهن در تولید لباس‌ها و پوشاک ‌های مختلف از جمله سویشرت‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. 

پارچه فیلامنت در رنگ‌های زیادی تولید می‌شود و ثبات رنگی مناسبی دارد و در اثر شستشو رنگ پس نمی‌دهد و چروک نمی‌شود. این پارچه برای تمامی سنین مناسب است و علاوه بر پیراهن‌ برای تولید شلوار نیز بسیار مناسب است. 

پارچه ویسکوز

پارچه ویسکوز یا ریون، از الیاف طبیعی تولید می‌شود و وزن کمی دارد. پارچه ویسکوز ویژگی‌های زیادی دارد که مهم‌ترین آنها عبارتند از میزان کشسانی مناسب پارچه، جذب رطوبت بالا، خاصیت ارتجاعی کم، ظاهر زیبا و براق، تنفس بالای پارچه، رنگ‌بندی متنوع، مقاوم به حرارت و… اشاره کرد.

پارچه ویسکوز اگر در داخل آب جوش قرار بگیرد، طول عمرش کاهش می‌یابد و از زیبایی و براقیت آن کم می‌شود. 

از پارچه پیراهنی ویسکوز استفاده‌های متعددی می‌شود ولی بیشتر از آن برای تولید  انواع لباس‌ و پوشاک مردانه و زنانه، لباس زیر و البسه ورزشی و… استفاده می‌شود. 

قیمت پارچه پیراهنی

همانطور که می‌دانید قیمت تمامی پارچه‌ها وابسته به ویژگی‌های آن، وارداتی بودن یا نبودن، برند و کارخانه تولید‌کننده، الیاف طبیعی و مصنوعی، رنگ، کیفیت الیاف و… تعیین می‌شود و نمی‌توان قیمت ثابتی برای آن‌ها تعیین کرد. 

با توجه به توضیحات گفته شده، قیمت پارچه پیراهنی به جز برخی پارچه‌های خاص بسیار مناسب است. دلیل این قیمت مناسب را می‌توان گرم بودن بازار پارچه‌های پیراهنی، تولید زیاد، محبوب بودن و مصرف بالا دانست.

برند‌ها و کارخانه‌های تولید‌کننده پارچه پیراهنی

پارچه پیراهنی بسیار پر‌مصرف است و در بازار بسیار پر‌طرفدار است. این ویژگی باعث شده است که این پارچه در کارخانه‌های متعددی در ایران و خارج ایران تولید شود. 

بیشتر کارخانه‌های تولید‌کننده پارچه پیراهنی در ایران در قطب نساجی ایران یعنی استان اصفهان و استان یزد فعال هستند. 

برای اطلاع دقیق‌تر از قیمت پارچه پیراهنی می‌توانید با کارشناسان ما در بخش فروش شرکت گوهربافت تماس بگیرید.

4.7/5 (3 نظر)

اشتراک گذاری این مقاله

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

goharbaft logo

پشتیبانی گوهربافت

پاسخگویی تلفنی از ۹ تا ۱۹